ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

Τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ’ Αθήνας (Ε.Κ.Φ.Ε Αγίων Αναργύρων και Αιγάλεω) σε συνεργασία με τους Συμβούλους Εκπαίδευσης της ΔΔΕ Γ ‘ Αθήνας Δρ. Μπαμπασίδη Γεώργιο και Δρ. Φανίδη Χρήστο, συνδιοργάνωσαν το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023 τον τοπικό διαγωνισμό Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών στο χώρο του Ε.Κ.Φ.Ε. Αιγάλεω από τις 9:00 έως τις 14:00.

Ο συγκεκριμένος πειραματικός διαγωνισμός είναι ο μοναδικός με εργαστηριακό χαρακτήρα. Είναι διεπιστημονικός, καθώς τα εξεταζόμενα μαθήματα είναι η Βιολογία, η Χημεία και η Φυσική. Ενισχύει την ομαδοσυνεργατικότητα, καθώς οι μαθητές συμμετέχουν σε τριμελείς ομάδες και όχι ως άτομα. Με όλα τα παραπάνω αναπτύσσουν δεξιότητες και μαθαίνουν να εφαρμόζουν την επιστημονική μεθοδολογία ως μέσο εξαγωγής συμπερασμάτων και επίλυσης αυθεντικών προβλημάτων της καθημερινής ζωής.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου που συμμετείχαν στην προετοιμασία των μαθητών ήταν ο κος Ντουσάκης Νικόλαος στο αντικείμενο της Φυσικής και ο κος Χρονάκης Αντώνιος για τα αντικείμενα της Χημείας και Βιολογίας. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά από δύο ομάδες μαθητών της Β΄ Λυκείου οι οποίες ανταπεξήλθαν πλήρως στην ιδιαίτερα αυξημένη δυσκολία του συγκεκριμένου διαγωνισμού. Οι μαθητές μας υλοποίησαν πειράματα, πήραν μετρήσεις και εξήγαγαν συμπεράσματα. Επιβεβαίωσαν για πολλοστή φορά ότι σημασία έχουν η συμμετοχή και η προσπάθεια προαγωγής της ευγενούς άμιλλας.

Αξίζουν τα συγχαρητήρια όλων μας οι: Ανδρέου Δημήτρης, Ασλανίδου Ιωάννα, Κρίκη Λυδία, Μαργαρίτη Αγλαΐα, Μωραΐτη Μαρία και Περγαντά Αγγελική.

Χρονάκης Αντώνης