Υποβολή Αίτησης–Δήλωσης για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ έτους 2024

Οι υποψήφιοι που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2024 των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Η προθεσμία για φέτος ορίζεται από Τετάρτη 29-11-2023 ως και Παρασκευή 15-12-2023 για όλους τους υποψηφίους που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) .

Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της δεν γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού https://www.minedu.gov.gr/

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ -ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ

Οι απόφοιτοι μαζί με την αίτηση δήλωση
1. Υποβάλλουν φωτοαντίγραφο του τίτλου απόλυσης σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
2. Επιδεικνύουν την Αστυνομική Ταυτότητα ή διαβατήριο ή άλλο επίσημο έγγραφο αποδεικτικό της ταυτοπροσωπίας τους, προκειμένου να ελεγχθεί η ορθή καταχώριση των στοιχείων τους.

Για την καλύτερη εξυπηρέτηση τους μπορούν να προσέρχονται στο σχολείο από 30/11/2023 έως 15 /12/2023 και ώρες 10.00-13.00.

Δείτε την Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής εδώ

Δείτε τις σχετικές οδηγίες εδώ

Δείτε τον πίνακα με τα Πανελλαδικά Εξεταζόμενα Μαθήματα Ανά Ομάδα Προσανατολισμού και Επιστημονικό Πεδίο εδώ