Την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου 2023 επισκέφθηκε το σχολείο μας η ποιήτρια Αριστέα Παπαλεξάνδρου και συνομίλησε για δύο ώρες με μαθήτριες και μαθητές Γ’ τάξης για την ποίηση, τη λογοτεχνία, την έμπνευση του δημιουργού. Παράλληλα, μαζί με τον κ. Μποζίνη Νικόλαο συντονιστή φιλολογικών μαθημάτων, απάντησε στις ερωτήσεις των μαθητών και συζήτησε μαζί τους για το μάθημα της λογοτεχνίας στις πανελλαδικές εξετάσεις. Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα εκδήλωση, την οποία απόλαυσαν οι μαθήτριες και οι μαθητές μας.

Η κ. Παπαλεξάνδρου Αριστέα γεννήθηκε στο Αμβούργο, σπούδασε μουσική, μεσαιωνική και νεοελληνική φιλολογία στο Παν/μιο Αθηνών και είναι κάτοχος διδακτορικού διπλώματος με τίτλο «Η πρόσληψη του ποιητικού λόγου των ελληνίδων δημιουργών στο τελευταίο τέταρτο του εικοστού αιώνα». Έχει εκδώσει τις ποιητικές συλλογές Δύο όνειρα πριν, Άλλοτε αλλού, Ωδικά πτηνά, Υπογείως, Μας προσπερνά με την οποία απέσπασε το Βραβείο Ιδρύματος Πέτρου Χάρη της Ακαδημίας Αθηνών και Νυχτερινή Βιβλιοθήκη. Τα βιβλία της κυκλοφορούν και σε αρκετές χώρες του εξωτερικού. Είναι μέλος της Εταιρείας  Συγγραφέων και περιστασιακά ασχολείται με την κριτική της ποίησης και της μετάφρασης. Δύο από τα ποιήματά της ανθολογούνται στο βιβλίο (φάκελος υλικού) της Λογοτεχνίας της Γ’ Λυκείου.