Για ένα καλύτερο κόσμο! Για ένα καλύτερο αύριο!...

Επιμέλεια: Μητροπούλου Βίκυ, Μισθού Άννα

Με αφορμή την πρόσκληση του Δήμου Αγίων Αναργύρων - Καματερού για συμμετοχή στη δράση του Κοινωνικού Ανταλλακτηρίου τη Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου δημιουργήθηκε μια ολιγομελής ομάδα μαθητών του σχολείου μας. Συντονιστές και συνοδοί της ομάδας ήταν η κα Μούσιου και η κα Κατσαρού. Σκοπός της δράσης ήταν η δημιουργία «κουτιών αγάπης»  για τον φιλανθρωπικό σύλλογο «Αγκαλιά».

Το Κοινωνικό Ανταλλακτήριο ξεκίνησε την λειτουργία του πριν από έξι μήνες με σκοπό την εξυπηρέτηση των ευπαθών κοινωνικών ομάδων του Δήμου μας για την κάλυψη αναγκών όπως ένδυση, υπόδηση, είδη σπιτιού, παιχνίδια και είδη γραφικής ύλης, με τα οποία τα παιδία θα αναπτύξουν τις δεξιότητές τους. Η δράση αυτή φιλοξενείται στη διεύθυνση Νικ. Πλαστήρα & Κλεισούρας 2 στο Α’ ΚΑΠΗ πλησίον της ΔΕΗ. Ο χώρος ήταν ιδιαίτερα  περιποιημένος και τα ρούχα ήταν ταξινομημένα ανά ηλικιακές κατηγορίες, ώστε να διευκολύνεται η επιλογή τους. Το προσωπικό ήταν εξαιρετικά εξυπηρετικό και ευγενικό με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένα κλίμα φιλόξενο και φιλικό.

Στη δράση αυτή παρευρέθηκαν και άλλα σχολεία του Δήμου μας, καθώς επίσης και ο Δήμαρχος Σταύρος Τσίρμπας.  Μετά την ομιλία του Δημάρχου για την δημιουργία, την εξέλιξη και τους στόχους του Ανταλλακτηρίου ξεκίνησε η δημιουργία των κουτιών. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επιλέξουν οι ίδιοι το περιεχόμενό τους.

Αυτή η ευκαιρία συμμετοχής μας χαροποίησε ιδιαίτερα, καθώς είχαμε την δυνατότητα να προσφέρουμε την βοήθεια μας, δίνοντας αγαθά τα οποία έχουν πραγματικά ανάγκη οι συνάνθρωποί μας. Μέσα από όλη αυτή την δράση συνειδητοποιήσαμε το πόσα πράγματα θεωρούμε δεδομένα , τα οποία όμως δεν είναι για όλους τους συνανθρώπους μας. Γι’ αυτό και η συγκέντρωση αγαθών από πλευράς όλων μας είναι πολύτιμη.